Programme

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 13:30                         
  • 14:30                         
  • 15:00                         
  • 16:00                         
  • 17:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30                         

Monday, April 12

  • Course organizers: Presentation of the course
  • Maria CARMO-FONSECA, Institute of Molecular Medicine, Lisbon, PT: Title to be determined (Topic: Pre-mRNA splicing)
  • Discussion with M. Carmo-Fonseca
  • POSTER SESSION 1
  • Hervé LE HIR, IBENS, Paris, FR: The multiple facets of the Exon Junction Complex
  • Discussion with H. Le Hir
  • Schraga SCHWARTZ Weizmann Institute of Science, Rehovot, IL: Title to be determined (Topic: Epitranscriptome)
  • Discussion with S. Schwartz

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 16:00                         
  • 17:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30-19:00                         

Tuesday, April 13

  • Jesper SVEJSTRUP, Francis Crick Institute, London, UK / University of Copenhagen, DK: Title to be determined (Topic: Transcription elongation and DNA damage)
  • Discussion with J. Svejstrup
  • POSTER SESSION 2
  • Jeffrey CHAO, FMI, Basel, CH: Title to be determined (Topic: Single-molecule imaging of RNAs)
  • Discussion with J. Chao
  • Davide RUGGERO - KEYNOTE UCSF, San Francisco, US: Title to be determined (Topic: mRNA translation)
  • Discussion with D. Ruggero

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 15:30                         
  • 16:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30-19:00                         

Wednesday, April 14

  • Dominique WEIL, IBPS, Paris, FR: P-Bodies: Cytosolic Droplets for Coordinated mRNA Storage
  • Discussion with D. Weil
  • Martin DUTERTRE, Institut Curie, Orsay, FR: Regulation of intronic polyadenylation by DNA-damaging agents
  • Discussion with M. Dutertre
  • POSTER SESSION 3
  • Monika GULLEROVA, University of Oxford, UK: Title to be determined (Topic: RNA-dependent DNA damage response)
  • Discussion with M. Gullerova

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 16:00                         
  • 17:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30-19:00                         

Thursday, April 15

  • Fabrizio D'ADDA DI FAGAGNA, IFOM, Milan, FR: Title to be determined (Topic: Non-coding RNAs at sites of DNA damage)
  • Discussion with F. d'Adda di Fagagna
  • POSTER SESSION 4
  • Aura CARREIRA, Institut Curie, Orsay, FR: Title to be determined (Topic: BRCA2 and DNA-RNA hybrids)
  • Discussion with A. Carreira
  • Frédéric CHEDIN, UC Davis, US: Title to be determined (Topic: R-loop biology)
  • Discussion with F. Chédin

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 15:30                         
  • 16:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30-19:00                         

Friday April 16

  • Gaëlle LEGUBE, CBI, Toulouse, FR: Title to be determined (Topic: Chromatin dynamics in DNA repair)
  • Discussion with G. Legube
  • Matthias ALTMEYER, University of Zurich, CH: Title to be determined (Topic: Phase separation in DNA repair)
  • Discussion with M. Altmeyer
  • POSTER SESSION 5
  • Anne WILLIS, University of Cambridge, UK: Title to be determined (Topic: Translation, RNA-bound proteome and DNA damage)
  • Discussion with A. Willis

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 15:30                         
  • 16:00                         
  • 17:30                         
  • 18:30-19:00                         

Monday, April 19

  • Lori PASSMORE, LMB, Cambridge, UK: Title to be determined (Topic: cryo-EM, polyadenylation)
  • Discussion with L. Passmore
  • Florence BESSE, IBV, Nice, FR: Title to be determined (Topic: mRNA transport and local translation in neurons)
  • Discussion with F. Besse
  • POSTER SESSION 6
  • Karlene CIMPRICH - KEYNOTE, Stanford University, US: Title to be determined (Topic: Transcription-repliction conflicts...)
  • Discussion with K. Cimprich

Overview of the program (CEST)

  • 13:00                         
  • 14:00                         
  • 14:30                         
  • 15:30                         
  • 16:00                         
  • 17:00                         
  • 18:00                         
  • 18:30-19:00                         

Tuesday, April 20

  • Benoit PALANCADE, Institut Jacques Monod, Paris, FR: Title to be determined (Topic: RNA biogenesis and genome homeostasis)
  • Discussion with B. Palancade
  • Chunlong CHEN, Institut Curie, Paris, FR: Title to be determined (Topic: Replication maps, links with transcription)
  • Discussion with C. Chen
  • POSTER SESSION 7
  • Dipanjan CHOWDHURY, Harvard Institutes of Medicine, Boston, US: Title to be determined (Topic: DNA damage and repair)
  • Discussion with D. Chowdhury
  • Debriefing of the course